Achatina reticulata
Achatina reticulata Původ: Vzhled: Rozmnožování: Krmení
Achatina reticulata má svůj původ v západní Africe, Tanzánii, Zanzibaru. (Většina A. reticulata chovaných v zajetí jsou potomci pěti šneků, které přivezl v roce 1992 ze Zanzibaru Georg Gassner.)
Reticulata je druhý největší suchozemský šnek na světě, může dorůst až 20 cm, v zajetí se ale většinou pohybuje velikost jejich ulity od 12 do 16 cm.
Jeho noha je bělavá, krémová až žlutá nebo nahnědlá s tmavou (šedou, tmavě hnědou až černou) hlavou, oči bývají na koncích světlé. Typické zbarvení těla a hlavy může být změněno albionitickými geny a celá noha včetněh hlavy tak může být i kompletně čistě bílá.
Základní barva ulity je bílá, béžová, krémová či světle hnědá a na ní jsou tmavé tečky, skvrny a pruhy s pruhy nebo různou cik-cak kresbou. Achatina reticulata je zejména v subadultním stádiu hodně podobná druhu Achatina albopicta, ale v dospělosti je mnohem větší (A. albopicta dorůstá jen asi 10-12ti centimetrů) a rozpoznávacím znakem je barva apexu (vrcholu ulity). Zatímco A. albopicta má apex červený, reticulata jej má bělavý a nikdy není zbarven do červena! Columella a vnější obústí Achatina reticulata jsou čistě bílé.
Achatina reticulata pohlavně dospívá v cca 6-9ti měsících. Velikost vajíček odpovídá všem ostatním druhům achatin podobné velikosti. Pozor se musí dávat při držení více druhů v jedné nádrži. A. reticulata se může zkřížit i s jinými druhy (např. A. fulica nebo A. immaculata...). Po spáření klade až 200 0,5-1 cm velkých vajíček do důlku v substrátu. (je o něco méně plodná než její příbuzná Achatina fulica). Snůška se opakuje zhruba 4 krát do roka. Chceme-li odchovat mláďata, je lépe vajíčka z nádrže s dospělými šneky přesunout. V původní nádrži by je mohli dospělci poničit či sežrat. V nové nádrži pak udržujeme stejnou teplotu a vlhkost jako v nádrži dospělých šneků. Mláďata se líhnou po 10-20 dnech, jsou veliká asi půl centimetru a mají téměř průhlednou ulitu, na které se nejprve objevují typické „skvrnky“ a s rostoucím věkem potom také proužky.
Podmínky chovu
Terárium pro cca 8 dospělých šneků by mělo být veliké 80x40x40 cm, vlhkost vzduchu by měla být 80-90%. Substrát by měl být také neustále správně vlhký ale nesmí se změnit v bahno, v takovém substrátu se zvířata nerada zdržují. Šneci se často rádi zahrabávají do substrátu a to by jim mělo být umožněno vyšší vrstvou (několik cm). Reticulatám vyhovuje teplota okolo 25°C, je možno vyhřívat dno. Ideální je také dát jim do nádrže „bazének“ s vodou - pokud máte menší šnečky, na dno nasypejte kamínky. A. reticulata se rády „koupou“.
A. reticulata nepotřebuje umělé dosvěcování, plně jí postačí denní světlo. Pokud ale (například z estetických důvodů) chceme žárovku do terária umístit, mělo by se jednat o slabší žárovku a musí být zabezpečena tak, aby se na ni šneci nemohli dostat a tak se popálit.
Šneci se dobrých podmínkách dožívají 5-8mi let.
Stejné jako u ostatních Achatin. Základ je sépiová kost, která by měla být k dispozici neustále, jako krmení jsou vhodné všechny druhy salátu, okurky, mrkev, granule pro potkany, různé vápenné kaše a další (inspiraci najdete v sekci krmení achatin)